Úvodnú nervóznu poletapu 64. ročníka vyhral Laas z Bory - Hansgrohe

64. ročník pretekov kvôli pandémii koronavírusu nemohol začať slávnostnou prezentáciou tímov, a tak sa pelotón zišiel až pred štartom prvej poletapy na vodnom diele pri Žiline. V zaujímavej scenérii severozápadného Slovenska sa postavilo na štart 124 pretekárov.

V stredu dopoludnia ich čakalo iba 106 kilometrov, ale vôbec nie jednoduchých. Na trase cez Kysuce a Oravu boli na programe až štyri vrchárskej prémie. V úvodnej časti etapy sme sledovali množstvo pokusov o úniky, no dlho pelotón nikoho pustiť nechcel. Veľlmi aktívny bol najmä Patrik Tybor z Dukly. Až po trištvrte hodine sa konečne vpredu osamostatnili piati pretekári. Zo Slovákov tam bol Juraj Bellan z Dukly Banská Bystrica. Spolu s ním unikali Mathijs Paasschens (Bingoal - Wallonie Bruxelles), David Per (Adria Mobil), Jonas Rapp (Hrinkow Advarics Cycleang) a Gabriele Petrelli (Cycling Team Friuli).

Najaktívnejším na vrchárskych prémiách bol Mathijs Paasschens z tímu Bingoal - Wallonie Brusel. Vyhral tri a získal dres pre najlepšieho vrchára. V zjazde z tretej prémie však spadol taliansky pretekár Gabriele Petrelli z úniku. Žiaľ, k pádu došlo aj v pelotóne a zaplietol sa do neho aj Juraj Sagan z Bory. Do cieľa tak prišiel s veľkou stratou len so sebazaprením.

Únik bol zlikvdovaný v záverečných kilometroch a o etapové víťazstvo sa špurtovalo. Úspešný bol estónsky rýchlik Martin Laas z Bory - Hansgrohe. Najlepšie zvládol technický dojazd na vodnom diele.

Bora sa teda tešila nie len z víťazstva, ale aj zisku žltého a zeleného dresu. Zo Slovákov bol najlepší jedenásty Matúš Štoček, ktorý získal aj biely dres pre najlepšieho cyklistu do 23 rokov.

Konvoj čakala krátka obedňajšia prestávka a príprava na podvečernú časovku.