Quick-Step vyhral všetky etapy 67. ročníka aj celkovú klasifikáciu s Rémim Cavagnom

Ďalší úspešný ročník pretekov Okolo Slovenska priniesol dominanciu belgického tímu Soudal – Quick-Step s piatimi etapovými víťazstvami. Dva cenné dresy si odnieslo zoskupenie Jumbo – Visma.
Od stredy 13. septembra do nedele 17. septembra sa na slovenských cestách preháňali známe tváre z pelotónu Tour de France a ďalších najprestížnejších týždňových alebo jednodňových pretekov. Už niekoľko rokov prichádzajú na Okolo Slovenska tie najlepšie World Tour tímy, inak tomu nebolo ani v 67. ročníku.
Organizátori na štart prilákali dva najúspešnejšie celky v tomto roku z hľadiska počtu víťazstev – Soudal - Quick-Step a Jumbo – Visma. Z World Tour tímov sa 67. ročníka Okolo Slovenska zúčastnili aj Groupama - FDJ s Thibautom Pinotom a Stefanom Küngom a Astana - Qazaqstan s Ceesom Bolom. Kvalitu na Slovensko priviedlo aj šesť pro-kontinentálnych celkov.

Rémi Cavagna získal pre Quick-Step piaty celkový triumf

Belgický celok Soudal – Quick-Step je neodmysliteľnou súčasťou Okolo Slovenska od roku 2018. Odvtedy tím Patricka Lefevera nevynechal ani jeden ročník a takmer vždy dokázal vyhrať žltý dres. Iba v roku 2021 sa Quick-Stepu nepodarilo ovládnuť celkovú klasifikáciu jazdcov, vtedy uspel Peter Sagan. Tento rok nominoval belgický tím na preteky dvoch bývalých víťazov, a to Jannika Steimleho a Josefa Černého. Český cyklista prišiel na Slovensko v roli obhajcu celkového triumfu. Okrem nich v 67. ročníku pretekov Quick-Step reprezentovali Rémi Cavagna, Kasper Asgreen, Andrea Bagioli, Bert Van Lerberghe a Tim Merlier

Práve posledný menovaný bol lídrom belgického tímu do hromadných dojazdov a pred pretekmi bol pasovaný do role najväčšieho favorita na ovládnutie 67. ročníka Okolo Slovenska. Lenže predpokladaných päť šprintov o etapu sa nakoniec neudialo. Zásluhu na tom mal samotný Quick-Step. Už v úvodnej etape zažiaril po celodennom úniku Rémi Cavagna, ktorý spolu s Kasperom Asgreenom vytvoril 14-členný únik na 25. kilometri, a viac ako 50 kilometrov pred páskou z úniku ušiel a pokračoval sólo jazdou až do cieľa, kde sa objavil skoro o dve minúty skôr ako pretekár na druhom mieste. Už v prvom dni tak rozhodol o svojom celkovom víťazstve.

No účinkovanie Quick-Stepu v 67. ročníku pretekov víťazstvom v prvej etape neskončilo. O deň neskôr v Poprade predviedol svoje kvality v šprinte Tim Merlier, a to suverénnym spôsobom. Ešte dominantnejšie vyhral vo štvrtej etape v hromadnom dojazde v Nitre. Druhého Ceesa Bola porazil o dĺžku bicykla. Merliera bolo vidieť aj vo finále 67. ročníka v Púchove. Síce etapu nevyhral, no za tretie miesto získal 12 bodov do bodovacej súťaže, vďaka ktorým sa posunul na prvé miesto v tejto súťaži. Merlier si tak zo Slovenska okrem dvoch etapových víťazstiev odniesol aj zelený dres.

Aj zvyšné dve etapy v 67. ročníku Okolo Slovenska vyhrali pretekári Quick-Stepu. V tretí deň prekazil šprintérsku koncovku pelotónu Andrea Bagioli za pomoci Rémiho Cavagnu. Duo belgického tímu spolu s ďalšími dvomi súpermi ušli z balíka v Belianskom kopci s vrcholom 12 kilometrov pred cieľom. Podobným spôsobom triumfoval v záverečnej etape aj Kasper Asgreen. Ten zaútočil v poslednej zákrute pred cieľovou rovinkou, vytvoril si náskok pred balíkom a zvíťazil. Druhý skončil jeho tímový kolega Bert Van Lerberghe, ktorý má za sebou taktiež výborné preteky. Pochvalu si zaslúžia aj zvyšní dvaja členovia Quick-Stepu. Tim Declercq a Josef Černý päť dní pracovali na čele pelotónu a v podstate režírovali celé preteky.
Divákov bavili aj Jumbo – Visma, Groupama – FDJ a Astana

Vo výbornom svetle sa na pretekoch odprezentovali aj ďalšie World Tour tímy. Jumbo – Visma získalo bodkovaný dres pre najlepšieho vrchára a biely dres pre najlepšieho mladého pretekára. Najviditeľnejší z celku Jumbo – Visma bol Milan Vader, ktorý od úvodnej etapy poctivo zbieral body na horských prémiách, ani na jeden deň nepustil do bodkované dresu nikoho iného, a o svojom víťazstve v horskej súťaži rozhodol už vo štvrtej etape. Zároveň skončil na treťom mieste v celkovej klasifikácii. Tiež Colby Simmons pretekal vo výbornej forme a odmenou mu bol biely dres.

Pretekári Jumbo – Visma sa tiež snažili dostať Quick-Step do problémov. Ich spojencom v tejto činnosti boli pretekári Groupama – FDJ, a to predovšetkým Stefan Küng, ktorý skončil druhý v celkovej klasifikácii. Ani on nechýbal pri všetkom najdôležitejšom, čo sa na slovenských cestách udialo v uplynulom týždni. Pri ataku na Belianskom kopci mu pomohol Thibaut Pinot, ktorý v úvodných dvoch etapách útočil a snažil sa dostať do úniku. Za svoju atraktívnu jazdcu mu organizátori udelili cenu pre najbojovnejšieho pretekára pretekov. Astana mala eso do hromadných dojazdov, a Cees Bol bol v nich vidieť. Dvakrát skončil druhý, keď ho porazil iba Tim Merlier. Diváci si ich súboje poriadne užili.

Nestratili sa ani ďalšie celky, prekvapil tím ATT Investments

Celkovo šesť pro-kontinentálnych tímov štartovalo v 67. ročníku Okolo Slovenska a snažilo sa ukázať v zaujímavej konkurencii World Tour celkov. Zoskupenia EOLO - Kometa, Caja Rural - Seguros RGA, Green Project - Bardiani CSF, Equipo Kern Pharma, Human Powered Health a Team Corratec sa snažili vysielať svojich pretekárov do únikov alebo atakmi v záverečných kilometroch prekvapiť šprintérske tímy a ukradnúť im etapové víťazstvo. Najviditeľnejšími pretekármi z pro-kontinentálnych tímov boli Mulu Kinfe Hailemichael (Caja Rural - Seguros RGA), štvrtý v celkovom poradí, Mirco Maestri (EOLO – Kometa) alebo Sebastian Schönberger (Human Powered Health).

Na pretekoch štartovalo aj 11 kontinentálnych tímov, a to Adria Mobil, VolkerWessels Team, ATT Investments, Elkov - Kasper, Friuli ASD, HRE Mazowsze Serce Polski, Hrinkow Advarics, Epronex - Bike Hungary, Voster ATS Team a dve slovenské zoskupenia Dukla Banská Bystrica a RRK Group - Pierre Baugette – Benzinol. Väčšina jazdcov týchto tímov v úvode etáp útočila s cieľom ukázať svoje farby v celodennom úniku. Najúspešnejší v tom boli pretekári českého ATT Investments, ktorí mali zastúpenie v štyroch z piatich celodenných únikov. Prvé dve etapy bol v úniku Jakub Otruba, v treťom dni ušiel Jiří Petruš a vo štvrtej etape zas Daniel Turek

Vo štvrtej etape sa do úniku dostal aj zástupca slovenského RRK Group - Pierre Baugette – Benzinol, ktorý pre koronavírus prišiel o pár jazdcov ešte pred začiatkom úvodnej etapy. Napriek nepriazni osudu sa im podarilo zviditeľniť zásluhou Tomáša Kalojírosa. Ten získal vo štvrtom dni aj cenu pre najbojovnejšieho pretekára etapy. Pretekárom Dukly Banská Bystrica sa napriek veľkej snahe nepodarilo dostať do úniku ani raz, no ich farby zviditeľňoval Lukáš Kubiš v koncovkách. V Poprade bol siedmy, o deň neskôr v Martine dokonca piaty. Kubiš bol v 67. ročníku podujatia najlepším Slovákom. V tejto súťaži bojoval hlavne s Matúšom Štočekom. Po piatich etapách ich delilo len 18 sekúnd.