Po stopách pretekov: Trnavu opanoval Richeze, Košice si pamätajú dramatické etapy

Na trase 65. ročníka pretekov Okolo Slovenska sa nachádza šesť etapových miest. Svoju premiéru na tejto pozícii zažije len Spišské Podhradie. Košice, Dolný Kubín, Považská Bystrica, Trenčianske Teplice a Trnava sa do dejín pretekov už stihli zapísať.

Ružička po páde ovládol šprint v Košiciach, Kubr vyhral po úniku

Najväčšie cyklistické podujatie na území Slovenska odštartuje v Košiciach. Metropola východu je historicky spätá s pretekmi Okolo Slovenska. Už v druhom ročníku diváci na futbalovom štadióne sledovali drámu. Hrdinom etapy bol Vlastimil Ružička, ktorý sa po páde pri zjazde z kopca Soroška poriadne dotĺkol a vypadol z vedúcej skupiny. Ružička pokračoval napriek strate piatich minút. Súperov dobehol pár kilometrov pred Košicami. Fanúšikovia na štadióne, ktorí prostredníctvom hlásateľa poznali príbeh etapy, burácali, keď sa Vlastík vyrútil z brány na štadióne. Nasledoval šprint, v ktorom Ružička nenašiel súpera a na páske zvíťazil suverénnym spôsobom. Ružička v tom roku vyhral dve etapy.

Košice hostili podujatie Okolo Slovenska aj o rok neskôr, tentokrát diváci sledovali úplne inú koncovku. Jan Kubr totiž nemal v láske hromadné dojazdy, preto pár kilometrov pred Košicami opustil pelotón a po sólo úniku preťal cieľovú čiaru ako prvý. Potom na istý čas Košice vypadli z programu Okolo Slovenska. Východoslovenská metropola sa vrátili do pretekov ako etapové mesto až o pol storočia neskôr. Písal sa rok 2005, keď tu štartovala a končila prvá etapa, a tiež tu štartovala druhá previerka. Naposledy Košice hostili najprestížnejšie cyklistické preteky na Slovensku v roku 2013. Dopoludňajšiu časovku v uliciach Košíc vyhral Dán Mathias Møller Nielsen, po obede sa išla etapa do Humenného, v ktorej triumfoval Slovinec Tim Mikelj.

Unikajúci jazdci milujú Dolný Kubín, dvakrát tu triumfoval jazdec z úniku

Ďalšou zástavkou v programe Okolo Slovenska bude Dolný Kubín. Najväčšie mesto regiónu Orava prvýkrát hostilo najväčšie etapové preteky na Slovensku v roku 1979. Šiesta etapa merajúca 81 kilometrov končila v uličkách Dolného Kubína. Diváci pri ceste sledovali atraktívnu cyklistiku, neustále sa útočilo, ale vpredu sa nevytvorila skupina s výrazným náskokom. Poriadne unavení cyklisti sa opäť pospájali do pelotónu a pripravovali sa na hromadný dojazd. Tesne pred Dolným Kubínom ale ušli Holanďan Ad Wijnands a spolu s ním sovietsky pretekár Kleinberg. Pelotón ich celý čas mal na očiach, ale úzke uličky hrali do kariet vedúcemu duu, etapu vyhral Wijnands.

Ten istý rok končila v Dolnom Kubíne aj ôsma etapa. Tentokrát sa o víťazovi rozhodovalo v šprinte, v ktorom dominoval Pavol Gálik. Oravské mesto sa do programu Okolo Slovenska v pozícii etapového mesta dostalo ešte raz, v roku 1984 opäť ako cieľová destinácia v siedmom dni. Siedma etapa merala 151 kilometrov. Skoro úplne celú ju pelotón absolvoval spoločne, len sem-tam niekto skúsil zaútočiť. Vyvrcholenie etapy hostil miestny futbalový štadión, kde sa ako prvý zjavil Nemec Olaf Ludwig. Lenže inak veľmi úspešný šprintér prišiel do cieľa osamotene, keďže tri kilometre od pásky opustil pelotón a na jeho nástup nereagoval ani jeden jeho súper.

Na štadióne v Považskej Bystrici triumfoval Rus Averin

Svoju stopu v histórii Okolo Slovenska zanechala aj Považská Bystrica, ktorá sa v pozícii etapového mesta ocitla iba v jednom prípade. Písal sa rok 1980, kedy tu končila štvrtá etapa. Začínala sa v Starej Turej a pretekári museli absolvovať 114 kilometrov, predtým ako sa objavili pred zaplnenými ulicami Považskej Bystrice. Najvyšším bodom etapy bolo stúpenie Dúbrava vo výške 500 metrov nad morom, ako prvý sa naň dostal Vendelín Kvetan. Dôležité veci sa udiali v klesaní z tohto stúpania. Pelotón poznačili dva ťažké pády, ich aktéri si z nich odniesli veľké zranenia. Nór Hordenes dokonca odstúpil. Spadol aj Ľudovít Pavela.

Finále etapy hostil miestny futbalový štadión, presnejšie dráha v jeho okolí. Pády poriadne rozdelili hlavné pole a v závere sa niektorí cyklisti skúsili zaútočiť a prísť si po víťazstvo v sólo úniku. Úspešní boli Luděk Mráz jazdiaci za tím z Dubnice a Rus Alexander Averin. Ruský cyklista bol lepším šprintérom ako zástupca československej cyklistiky, a papierové predpoklady potvrdil aj na nie príliš kvalitnom povrchu. Averin začal šprintovať už dvesto metrov pred cieľom a nakoniec preťal cieľovú čiaru ako prvý. Napriek divokému priebehu etapy sa nemenil priebežný líder podujatia. Zaujímavosťou je aj skutočnosť, že priemerná rýchlosť etapy bola 41,73 km/h.

V Trenčianskych Tepliciach sa zvyklo šprintovať

Nie príliš veľké kúpeľné mesto v trenčianskom kraji sa dostalo do pozície etapového mesta v histórii najprestížnejších etapových pretekov na Slovensku trikrát. Prvýkrát sa do histórie Okolo Slovenska zapísalo v roku 1977, začínal tu celý ročník. Úvodná etapa bola pre pelotón ľahkým rozjazdením, v priebehu ročníka nenapísala zásadný príbeh. Víťazom etapy sa stal Nemec Bernd Drogan, zvíťazil v hromadnom dojazde. Kuriozitou však bolo, že o ďalších priečkach na stupni víťazov rozhodcovia dlho rozhodovali. Nakoniec museli použiť cieľovú fotografiu, vôbec po prvýkrát v histórii podujatia.

Druhýkrát pôsobili Trenčianske Teplice ako etapové mesto na Okolo Slovenska v tom istom roku, štartovala tu štvrtá etapa. Vyhral ju Zdeněk Janda z úniku, ktorému pomohla hmla pri klesaní zo Šturca. Pelotón v hustom mlieku nemohol ísť tak rýchlo ako jazdec vpredu. Tretíkrát a doposiaľ naposledy sa Trenčianske Teplice stali hostiteľom Okolo Slovenska v roku 1998. Do kúpeľného mesta, kde končila šiesta etapa, prišiel balík pokope a o víťazovi rozhodoval záverečný šprint. Sto metrov pred páskou viedol Čech Jaromir Friede, ale potom s cez neho ako veľká voda prevalil Slovinec Andrej Hauptman, ktorý nakoniec ovládol celý ročník.

Trnavu dvakrát dobil Richeze, raz Chrzanowski

Tohtoročná edícia Okolo Slovenska vyvrcholí v Trnave, ktorá má spomedzi etapových miest v 65. ročníku najbohatšiu históriu. Prvýkrát sa v pozícii etapového mesta ocitla v programe pretekov v roku 1965. Hneď v prvý deň si Trnavčania mohli užiť finále časovky tímov, poobede sa balík presunul z Trnavy do Zvolena. Ďalšiu drámu obyvatelia Trnavy sledovali v roku 1999, v tretej etape. Štartovalo sa v Martine a o etapovom víťazovi rozhodoval záverečný šprint. Lenže šprintérov potrápili siedmi utečenci, ktorí viedli o štyri a pol minúty ešte 58 kilometrov od cieľa. Posledný utečenec bol zhltnutý pri vstupe do Trnavy. Etapu nakoniec vyhral Poliak Slawomir Chrzanowski.

Bohatý program v rámci pretekov Okolo Slovenska si Trnavčania užili aj v roku 2011. Pelotón do Trnavy prišiel na konci šiestej etapy po trase dlhej 170 kilometrov, na záver sa k slovu dostali najrýchlejší muži v pelotóne. Najrýchlejším z nich bol Argentínčan Maximiliano Richeze, ktorý patril medzi najväčšie ozdoby daného ročníka. Vyhral aj prvú etapu končiacu v Zemianskych Kostoľanoch. Jeden z najdôležitejších mužov pri úspechoch Brita Marka Cavendisha na ceste ovládol aj siedmu etapu, ktorá štartovala a končila v Trnave. Richeze znovu predviedol veľkú šou a získal si srdcia Trnavčanov.

Naposledy sa Trnava dostala do programu Okolo Slovenska ako etapové mesto v roku 2017, končila tu tretia etapa a štvrtá etapa tu aj štartovala a finišovala. Počas previerky, ktorá štartovala v Nitre cyklistom znepríjemňoval život dážď. Ako ryba vo vode sa cítil Slovinec Matej Mugerli, ktorý strávil deň v úniku a svoj náskok manažoval tak dobre, že cieľovú čiaru preťal o sedem sekúnd skôr ako hlavné pole. O deň neskôr sa v Trnave už šprintovalo. Etapu ovládol Ivan Savitskij z Ruska, ktorý sa vyhol pádu na méte štyri kilometre od cieľa. Celkovým víťazom pretekov sa stal Jan Tratnik.

Nie všetky mestá, ktoré budú v 65. ročníku Okolo Slovenska plniť rolu etapových, sa už na podujatí objavili. Tentokrát si premiéru odkrúti Spišské Podhradie, v ktorom odštartuje druhá etapa končiaca v Dolnom Kubíne.